czwartek, 28 lutego 2013

kilka słów o medycynie chińskiej


Medycyna chińska ciągle tajemnicza dla nas – czyli  ludzi  zachodu.  Jednocześnie z zazdrością trochę spoglądamy i co nieco   o  niej słyszymy .  Myślimy o niej różnie – wierzymy, albo nie  wierzymy.
Obecnie  to już wiara  lub niewiara w medycynę chińską jest stopniowo zastępowana przez zachodnią naukę , która udowadnia i dochodzi do wniosku, ze chińska medycyna  jest dobra, a może nieraz lepsza  i warto też skorzystać z jej dorobku.
Przecież  nie można pomiąć takiego faktu, jak to, ze  ok. 3 tys. lat przed Jezusem Chrystusem legendarny chiński cesarz  Huang Ti  dokonał podstawowego odkrycia , że wszystko  we wszechświecie może być scharakteryzowane w  dwóch kategoriach, które nazwali  jin i jang.
Niezwykłe osiągniecie medycyny chińskiej  i jej istotna różnica od innych systemów  to odkrycie kanałów energetycznych ( południki albo meridiany)  Współczesne badania naukowe zaczynają potwierdzać to, co Chińczycy wiedzieli już wieki  temu, gdy nauka nie była tak rozwinięta , jak teraz. Czyż to nie wspaniałe? To  nie są takie materialne kanały, jak żyły czy nerwy.  Meridiany występują w ciele subtelnym ( czyli  w energetycznym aspekcie każdej istoty) Leczenie akupunkturą opiera sie na znajomości meridianów.
Kluczowe pojęcie w medycynie chińskiej to energia życiowa ( chi, czi ) i stanowi podstawę wszystkich  procesów życiowych . ( Teoria prof. Sedlaka jest podobna)
Organizm czerpię silę życiową z 3  źródeł:
1.       Powietrza
2.       Pokarmu
3.       Zapasu przedurodzeniowego –czyli dar energetyczny od rodziców otrzymany w momencie poczęcia.
Dwa pierwsze żródła są odnawialne. Natomiast trzecie źródło niestety nie odnawia się L.  Gdy go braknie następuje śmierć.
Ta energia życiowa manifestuje się właśnie jako jin i jang.  A jin i jang mają również dwa aspekty . Jin przejawia się poprzez substancję  tez określaną jako jin i płyny wewnętrzne ( ksue). Natomiast jang  określają ciepło ( jang ) i ruch  czi.

JANG
 oznacza  zewnętrzność  - jako położenie i jako kierunek.
Do jang należy rodzaj ruchu  w górę  i na zewnątrz
Do jang należą dwa smaki – słodki i ostry
Jang jest także  ciepłem i gorącem oraz suchością.
W aspekcie energetycznym jang oznacza rozpraszanie energii , jej ekspansję.


Jin
Oznacza ciemność
Ruch skierowany jest  na dół  i ku środkowi oraz wnętrze , centrum. Dlatego, ze ruch jest skierowany ku dołowi to cecha jin jest także wilgoć i chłód .
Smaki  - kwaśny, gorzki, słony
……………………………………..
W myśl tej zasady Chińczycy rozróżniają  choroby ciepłe i zimne.
Warto przy tym wspomnieć, ze istnieje zależność pomiędzy zdrowiem a równowagą sodowo-potasową.
Jednak , aby leczyć się  według chińskiej medycyny  nie wystarczy wiedzieć, ze jest jasny i ciemny oraz chłodny i ciepły J)) Niezbędna jest wiedza  na temat koncepcji  5 żywiołów – 5 przemian.  Natomiast , aby diagnozować w ujęciu medycyny chińskiej trzeba bardzo  wielu lat studiów. Podstawą  efektywnego leczenia jest prawidłowa diagnoza.  

Co to  jest  5  przemian?
To pieć ruchów  albo pięć żywiołow  - jak to rozumieć ? jeżeli staniemy  i spojrzymy  w kierunku południowym  to po lewej mamy wschód, po prawej zachód, a za plecami północ. Są to 4 niebiańskie kierunki – 5 kierunek  to miejsce gdzie stoimy  - CENTRUM.   Odpowiadają 5 żywiołom  - drewno, ogień, ziemia, metal, woda
Np. jak choruje serce to należy się przyjrzeć wątrobie

Z ciekawostek – chiński rok liczy 360 dni.  A resztę dni  tzw. dni zerowe  oblicza się   w zaleznosci od obliczeń astrologicznych i astronomicznych  przypadające w roznych momentach roku.  Kalendarz chiński oparty jest na roku księżycowym,  a nie słonecznym.  W tradycji chińskiej rok  można podzielić na 5 części.  Pomiędzy latem a jesienią  wyróżnia się późne lato odpowiadające żywiołowi  ziemia. Jesto pora równowagi  w przyrodzie pomiędzy jin a jang – okres   zbierania plonów.

c.d







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz