poniedziałek, 2 stycznia 2012

Pierwsze wrażenie może oszukać

Znamy to z życia , parę sekund kontaktu, a my odczuwamy jakieś emocje w stosunku do danej osoby ...podoba nam się lub nie. Pierwsze wrażenie to proces poznawczy, na bazie tego pierwszego uwarunkowania "wyłapujemy" informacje potwierdzające pierwsze wrażenie, a pomijamy informacje , które są inne niż pierwsze wrażenie. Właściwie robi to nasz umysł.

 To jeden z całej masy błędów percepcyjnych, jakie płata nam nasz umysł. Jak z tego wynika nasz umysł jest poważny , ale lubi tez żartować. Dlatego warto mieć do siebie dystans i czasami pewne sprawy traktować z przymrużeniem oka, zwłaszcza nasze przekonanie, że jesteśmy nieomylni. Ten błąd percepcyjny szczególnie może być dokuczliwy w relacjach mężczyzna-kobieta, w relacjach biznesowych, gdy jesteśmy nieświadomi tego, iż pierwsze wrażenie może nas zmylić. Pierwsze wrażenie, jak tez inne błędy percepcyjne związane są z umysłem nieświadomym. To jest np. niuans: spotykamy pierwszy raz osobę i np. głos ma podobny do osoby, której nie lubimy albo która nam zrobiła krzywdzę i umysł podsuwa nam określone skojarzenie, a na tej podstawie tworzą się oceny. Jest również odwrotnie , ta osoba może nam przypominać kogoś dla nas miłego. Często mylimy to z intuicją i mówimy....no jednak miałem rację .Niestety to może być intuicją, ale tez może nią nie być , możemy mieć racje lub nie. Racja nasza często wynika z tego, ze właśnie umysł wyłapuje tylko te informacje, które potwierdzają to pierwsze wrażenie ponieważ nasz umysł, a bardziej nasze ego lubi mieć racje.Zatem my tez w jakimś sposób ustawiamy się odpowiednio do tej osoby, a ta dana osoba czując nasze nastawienie odpłaca tym samym.

 podobne błędy percepcyjne:

Efektu Pigmaliona - odmiana samospełniającego się proroctwa zidentyfikowana po raz pierwszy przez socjologa Roberta Mertona. Polega na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.

 Efekt halo (ang. halo effect), in. efekt aureoli, w psychologii tendencja do automatycznego, pozytywnego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pozytywnego lub negatywnego wrażenia.

Błąd pierwszego rzutu oka Polega na tym, że informacje, które odbieramy jako pierwsze wydają nam się ważniejsze i bardziej reprezentatywne niż kolejne. Pierwsze informacje stają się prototypem. Są one także łatwiej zapamiętywane, lepiej przechowywane i lepiej przypominane oraz uważane za ważniejsze niż kolejne. Będziemy następne informacje zniekształcać tak, aby pasowały do naszego pierwszego wrażenia.

Pierwsze wrażenie dotyczy nowo spotkanej osoby, inne błędy percepcyjne mogą występować nawet już w znanych nam relacjach.

2 komentarze:

  1. Niestety prawda, ale szkoda, że mimo świadomości istnienia tego efektu, człowiek dalej mu się poddaje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł, polecam zapoznac się też ze stroną rytuały miłosne

    OdpowiedzUsuń